Cukrovka
Přibližně každý třetí občan ČR pravděpodobně cukrovkou 2. typu během svého života onemocní. Významná je proto prevence diabetu 2. typu.
Prediabetes (glykemie nalačno 5,6 až 6,9 mmo/l) není dnes pouhý předstupeň cukrovky. Je to onemocnění, které vyžaduje léčbu a přináší cévní riziko (srdeční infarkt, mozkové příhody, ateroskleróza, postižení nervů…).
Cukrovka, je metabolické onemocnění. Neprobíhá při něm správně přeměna cukrů v těle, což souvisí s narušením zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek i vody.
Cukrovka vede především cévním rizikům. Při dlouhodobě vysokých hladinách cukru (tzv. hyperglykemii) hrozí postižení ledvin, které může vyústit až k potřebě dialýzy, postižení očí až po slepotu a dále např. srdeční infarkt, mozková příhoda, porucha hojení, onemocnění nervů či amputace končetin. Velmi vysoká jsou i nádorová rizika. U cukrovky 2. typu hrozí zvýšené riziko zhoubných nádorů ledvin a močových cest, trávicího traktu jater a slinivky břišní, ženám pak zhoubné nádory prsu a dělohy.
Hlavně cukrovka ze začátku nebolí – je to tzv. tichý zabiják.
Naproti tomu nižší hladina cukru (hypoglykémie). Pokud cukrovkář nadávkuje více inzulínu nebo léků, než má, může mít příliš nízkou hladinu cukru v krvi, tj. pod 3,3 mmol/l. Dalšími důvody vzniku hypoglykémie mohou být stres, fyzická zátěž, vynechání jídla, alkohol nebo kombinace těchto faktorů. Jak se projevuje hypoglykémie? Podrážděnost, bolesti hlavy, třes až ztráta vědomí, kdy hrozí poškození mozku. Hypoglykémie může být velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitý zásah! Jako první pomoc stačí užít rychle vstřebatelný cukr (cukr v kapse). Pokud diabetik upadne do bezvědomí, je třeba aplikovat glukagonové pero (když je to silný diabetik) a volat záchrannou pomoc.
Zdravé stravování při cukrovce
Zdravý životní styl – u cukrovky dieta a vyvážená strava hraje zásadní roli v prevenci i léčbě. Navíc přispívá k udržení zdravé tělesné hmotnosti.
Mezi bylinkami a kořením lze nalézt ty, které přispívají ke snižování krevního cukru.
Je dobré je zařadit do své stravy.: Bílá moruše, aloe vera, červený ženšen, jitrocel, česnek, šalvěj, rozmarýn, skořice, kurkuma, pískavice (fenugrek), gymnéma lesní (gurmar), ostropestřec mariánský, zázvor, listy kari, hřebíček, zelený čaj, hořká tykev, kopřiva.
Desatero zdravé stravy
- Jezte pravidelně. Nastavte si stravovací režim, který vám bude sedět s 3-6 jídly denně. Při sestavování jídelníčku se zaměřte na recepty a jídla pro diabetiky.
- Omezte jednoduché cukry – bílý cukr (sacharózu), hroznový cukr (glukózu), ovocný cukr (fruktózu). Pozor také na větší množství mléka kvůli obsahu laktózy. Tyto cukry se rychle vstřebávají a mohou proto hladinu cukru v krvi rozkolísat.
- Konzumujte kvalitní komplexní sacharidy neboli složené cukry jsou základem jídelníčku a měly by u diabetiků pokrývat přibližně 45–50 % denního energetického příjmu. Komplexní sacharidy konzumujeme často jako přílohy. Například celozrnné pečivo, brambory, rýže Basmati, celozrnné těstoviny, quinoa, pohanka nebo jáhly.
- Omezte příjem nasycených tuků. Přestože tuky by měly v jídelníčku obstarávat 25–30 % energetického příjmu, je třeba preferovat tuky nenasycené.
- Dopřejte si zdravé tuky – ve zdravé míře jsou prospěšné rostlinné tuky bohaté na nenasycené mastné kyseliny a tučné ryby.
- Bílkoviny jsou důležitými stavebními kameny našeho těla. Mají tvořit 15–20 % energetického příjmu. U diabetiků se nedoporučuje jejich nadměrná konzumace, aby nebyly příliš zatěžovány ledviny. Vhodné je mít v jídelníčku rostlinné (luštěniny, quinoa, tofu) i živočišné bílkoviny (bílé maso, ryby, vaječný bílek…)
- Konzumujte zeleninu a ovoce. Přestože jako diabetici musíte preferovat méně sladké ovoce a hlídat jeho množství, je pro vás cenným zdrojem vitamínů a vlákniny.
- Nezanedbávejte pitný režim.
- Vyhněte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám. Potraviny s nízkou výživovou hodnotou nejsou vhodné v žádném jídelníčku, obzvláště ne u diabetiků. Vyhýbejte potravinám a pochutinám s vysokým obsahem soli, sladkostem, smaženým jídlům, uzeninám a slazeným nápojům. Pokud si bez sladkého nápoje život nedokážete představit, zkuste alespoň nahradit cukr sladidlem například přírodní stévií.
- V pestrosti je radost! A navíc je pestrý jídelníček nejlepší opatření, aby vám nechyběly žádné důležité vitamíny a jiné mikronutrienty.
Pohybem proti cukrovce
Fyzická aktivita je ale velmi důležitá pro udržení normální tělesné hmotnosti i pro prevenci cukrovky 2 typu. Pohyb totiž přímo pomáhá bojovat s inzulinovou rezistencí. Citlivost k inzulinu se snižuje už dlouho před prvními projevy onemocnění, klidně i více než 10 let (jde o tzv. prediabetes neboli bezpříznakové období během postupného procesu, jak vzniká cukrovka 2. typu). Když se ale hýbeme naše svaly se stávají k inzulinu citlivějšími.